Ganga
Šiva prosbe vyhovel a donútil rieku, aby prechádzala uzlom jeho vlasov. Rozdelená na sedem ramien stekala teraz voda po svahoch Himálají. Tak vysvetľuje legenda vznik rieky Ganga.
Rieka začína svoju 2700 km dlhú púť v indickom štáte Uttarpradéš, blízko indicko-tibetskej hranice v Himálajach, vo výške 4200 m. Po spojení pramenných riek Bhágírathí a Alaknanda vstupuje ako Ganga z pohoria do roviny, ktorá nesie jej meno. Vytvorila ju spoločne so svojimi prítokmi tým, že vyplnila nížinu nánosmi z Himálají. V povodí rieky Gangy neexistujú žiadne väčšie výškové rozdiely. Voda preto tečie pomaly a vytvára tak množstvo vedľajších ramien, riečnych meandrov a ostrovov. Tiež prietoky vody silne kolíšu. Úrodné polia v rovine pretkávajú kanály dobre premysleného zavlažovacieho systému. Nížina okolo rieky Gangy, a takisto jej delta, patria k najhustejšie osídleným častiam Indie. V delte Gangy leží aj tretie najväčšie mesto Indie – Kalkata (hlavné mesto indického štátu Západné Bengálsko) a Dháka, hlavné mesto Bangladéša. Obrovská delta, ktorú vytvorili spoločne Ganga a Brahmaputra, je poľnohospodársky intenzívne využívaná. Keď v lete monzúnové vetry priženú dažďové zrážky z oblastí Himálají, býva podstatná časť - 52 000 km2 veľkej oblasti zaplavená. Keď potom tajfúny od mora spôsobia rozsiahle záplavy, stáva sa, že zahynú tisícky obyvateľov území v susedstve delty.
Ganga je posvätnou riekou hindov. Na jej brehoch ležia početné pútnické miesta, pretože jej vode sa pripisuje sila, ktorá človeka očistí od hriechov. Už o prameni, ležiacom podľa názorov veriacich v ľadovci Gangotri, sa vraví, že prináša požehnanie. U Hardváru sa vraj rieka na svojej púti pretlačila cez prsty na nohách boha Hari, stelesnenia boha Višny, udržujúceho svet. Do Alláhabádu, pri ústí rieky Jumuny, prichádzajú každých dvanásť rokov let státisíce pútnikov, aby sa pri rituálnom kúpeli očistili zo svojich hriechov. Najuctievanejšie miesto hinduizmu je však Váránasí v strednej časti toku Gangy. Každý vyznávač hinduizmu by si želal zomrieť na tomto mieste, pretože podľa hinduistickej viery by mal šancu, že počet prevtelení, ktorými človek prechádza, bude čo najnižší. Nakoniec by sa jeho duša po dosiahnutí dokonalosti rozplynula v absolútne. Na brehoch rieky Gangy je preto veľa miest, kde sa spopolňujú mŕtvi a popol je potom rozmetaný po hladine rieky. Tým sa stávajú aj mŕtvi súčasťou večného kolobehu.
Text: J. Štantejský
Foto: J. Štantejský a O. Štefl
Diskusia k článku (0) |