SR: Vysoké Tatry – zabudnuté Bystré sedlo
Publikované: 9.2.2014
Len máloktoré miesto vo Vysokých Tatrách stojí tak stranou pozornosti bežného návštevníka hôr ako práve Bystré sedlo (2314 m n. m.). Snáď preto, že na trase nie je žiadna chata, ktorá by ponúkala akékoľvek osvieženie počas celodennej túry, alebo preto, že cesta nedobýva žiaden vrchol, stretáme tu iba minimum turistov. O to viac si však pobyt v srdci nedotknutej tatranskej prírody vychutnáme.
Mlynická dolina
Ešte za svitania nás príjemne drkotajúci voz ozubnicovej železnice (tzv. „zubačky“) dopraví zo Štrby, rýchlikovej stanice ležiacej na železničnom koridore Žilina – Košice, do lona turistického ruchu na Štrbskom Plese. Od stanice sa vydáme po ceste mierne doprava, okolo plesa, smerom ku športovému areálu so skokanskými mostíkmi. Cestou sa napojíme na žltú turistickú značku, ktorú po väčšinu dňa nespustíme z očí. Prejdeme tak jednosmernú okružnú trasu, ktorá stúpa Mlynickou dolinou k Bystrému sedlu a následne schádza k ústiu Furkotskej doliny. Prvá časť našej približne sedemhodinovej túry vedie po relatívne rušnom turistickom chodníku k vodopádu Skok. Tento „obojsmerný“ úsek je sprístupnený celoročne, avšak na ďalšiu časť turistického chodníka môžeme z dôvodu ochrany prírody vkročiť len v období od 15. júna do 31. októbra. Klzké žulové platne 25 m vysokého skalného stupňa, z ktorého spadajú vody Mlynice a vytvárajú tak jeden z najvyšších vodopádov v Tatrách, opatrne prekonáme pomocou reťazí. Nad vodopádom sa pred nami objaví pleso nad Skokom. Počas leta sa na jeho hladine zrkadlia nápadité žlté kvety chráneného horca bodkovaného.
Bystré sedlo
Než dôjdeme k Bystrému sedlu, musíme ešte zdolať skalný stupeň, za ktorým sa nachádza záverový kar doliny vyplnený Capím plesom a o niečo vyššie takmer kruhovým Okrúhlym plesom. Snáď až teraz si začíname uvedomovať, že sme vstúpili do magickej krajiny, ktorej ostré krivky boli po roztopení ľadovca na konci poslednej doby ľadovej len pred 10 000 rokmi obnažené. Z karu stúpame vyše 200 výškových metrov náročnými serpentínami v suti a po skale pomocou reťazí až do úzkej skalnatej štrbiny vo výške 2300 m. Práve sa nachádzame na Bystrej lávke, trošku južnejšie od skutočného Bystrého sedla. Pôvodná turistická trasa bola totiž kvôli narušeniu stability svahu z Bystrého sedla preložená , a to už v roku 1993. Zovretí skalnatým hrebeňom, spájajúcim Furkotský štít (2404 m n. m.) na severe s Veľkým Soliskom (2413 m n. m.) na juhu, pozorujeme napríklad výrazný vrchol Štrbského štítu (2381 m n. m.) nad Capím plesom či rázsochu Kriváňa (2494 m n. m.) na západe.
Furkotská dolina
Odpočinutí zídeme do Furkotskej doliny. Na jej dne sa v letnom slnku blyštia hladiny Wahlenbergových plies. Počas neľahkého zostupu po suti treba pozerať pod nohy a výhľady z Furkotskej doliny do podhoria radšej obdivovať len počas zastávok. Cesta nás dovedie po juhozápadnom úpätí masívu Solisiek na rázcestie s modrou turistickou značkou. Odtiaľ sa dá zísť po žltej značke až na tatranskú magistrálu (červená značka), ktorá vedie späť na Štrbské pleso, alebo môžeme po modrej značke dôjsť približne za 15 minút na Chatu Pod Soliskom a dopriať si ešte nejakú sladkú odmenu.
Solisko
Pri Chate Pod Soliskom ústi lanová dráha vedúca zo Štrbského Plesa, ktorú hojne využívajú lenivejší turisti. Musíme sa preto pripraviť na veľmi rýchle vytriezvenie z celodenného opojenia tichou spoločnosťou karpatskej fauny a flóry spočívajúcej v tieni žulových stien. Pokiaľ máme sily aj čas nazvyš, môžeme od chaty podniknúť približne hodinový výstup po červenej značke na Predné Solisko (2093 m n. m.). Serpentíny vedúce na vrchol sú ale obzvlášť v hlavnej turistickej sezóne kvôli zástupom turistov prakticky nepriestupné. No aj od samotnej chaty sa naskytá perfektný výhľad do krajiny. Cestu dole na Štrbské Pleso podnikneme buď pomocou sedačkovej lanovky, alebo pešky po zjazdovke – vyše hodinu dlhým, nie príliš zábavným zostupom, ktorým vedie modrá turistická značka.
Text/foto: Blanka Pechačová
Preklad: O. Maňáková
Súvisiace články
Publikované: 8.10.2020
Návštevníci horských stredísk Jasná a Vysoké Tatry sa musia pripraviť na to, že od 25.októbra budú všetky lanovky, gastronomické zariadenia, obchody a hotely dva týždne mimo prevádzky. Spoločnosť TMR pristúpila k uzatvoreniu proaktívne v snahe maximalizovať dosah prijatých vládnych preventívnych opatrení.
Publikované: 21.3.2013
V dnešnej časti v rámci série článkov o tatranských chatách sa vydáme za poznaním histórie najstaršej a najmenšej chaty vo Vysokých Tatrách – Rainerovej chaty. Skrátene sa nazýva aj „Rainerka“. Povieme si o jej zakladateľovi, osude naprieč rokmi a nevynecháme ani súčasnosť.
Publikované: 23.11.2016
Vysoké Tatry sú bez pochýb jedným z top prírodných klenotov Slovenska. Tieto veľhory lákajú návštevníkov svojou majestátnosťou, mohutnosťou, ale i neopísateľnou krásou rozľahlých hlbokých dolín a ostrých končiarov vypínajúcich sa k oblakom. Jahňací štít (2 230 m n. m.) je jedným zo sprístupnených vrchov Vysokých Tatier, výstup naň je skutočne hodnotným a krásnym turistickým zážitkom.
Publikované: 5.2.2022
Mengusovskú dolinu vo Vysokých Tatrách už navštívil snáď každý priaznivec vysokohorskej turistiky. Jej krásu a majestátnosť môžeme v plnej miere obdivovať hlavne počas letnej turistickej sezóny. V tomto článku si bližšie predstavíme možnosti turistiky v tejto očarujúcej tatranskej doline počas zimného obdobia.
Publikované: 11.12.2012
Na Štrbskom plese bol snáď každý správny Čechoslovák. Toto, prírodou prísne vymedzené miestečko vo Vysokých Tatrách, je pýchou Slovákov. Nevyžaduje si od turistov žiadnu fyzickú zdatnosť. Aj keď chladné, je útulné a otvorené všetkým, ktorí ho prídu navštíviť.
Publikované: 21.3.2024
Turistika v zimných podmienkach ponúka vo Vysokých Tatrách výrazne menej možností, ako počas letnej turistickej sezóny. Ak by ste sa rozhodli podniknúť výstup na niektorý z vrchov, pre turistov je počas zimnej uzávery vo Vysokých Tatrách oficiálne prístupný len jeden z nich – Predné Solisko. V nasledujúcom článku si bližšie popíšeme trasu výstupu na tento tatranský vrch v zimných pomeroch.
Publikované: 9.1.2022
Zima nás pomaly opúšťa, ale snehu je ešte dostatok. A práve to je jeden z dôvodov, prečo vás dnes zavedieme do chotára obce Mengusovce, ktorá je vstupnou bránou do Vysokých Tatier. Samotná obec leží v okrese Poprad, na križovatke ciest E50 a diaľnice D1.
Publikované: 30.10.2019
Príspevky na rekreáciu od zamestnávateľov, nazývané aj ,,rekreačné poukazy“, zvýšili dopyt po domácom cestovnom ruchu. Poukazy sa musia minúť vždy do konca roka, očakáva sa, že záujem neochabne ani v posledných mesiacoch. Pocítil to aj hotel International**** uprostred golfového rezortu Black Stork vo Veľkej Lomnici vo Vysokých Tatrách.
Publikované: 17.6.2020
Každý návštevník ubytovaný na území mesta Vysoké Tatry a zapísaný v evidencii ubytovaných osôb od ktorých sa vybrala daň za ubytovanie, je od 1. júna 2020 hromadne poistený na zásah Horskej záchrannej
služby.
Publikované: 5.5.2014
Ten, kto má rád dobrodružstvo a je tomu primerane fyzicky zdatný, bezpochyby nepohrdne niekoľkými málo tipmi na ľahké zimné výstupy vo Veľkej Studenej doline, nachádzajúcej sa v slovenskej časti Vysokých Tatier.
Publikované: 24.3.2011
Aj keď nie najvyšším, tak azda najznámejším vrchom Slovenska je majestátny tatranský štít Kriváň, ktorý sa týči do výšky 2494 metrov nad morom.
Publikované: 23.12.2010
Pokiaľ milujete cestovanie, spoznávanie nádhernej prírody, uchvacujú vás nádherné pohľady do širokého okolia a ešte ste aj zástancom názoru, že aj Slovensko má čo ponúknuť, tak vás určite (ako mňa) nadchne možnosť stráviť nezabudnuteľnú noc na jednom z najvyšších štítov Vysokých Tatier.
Publikované: 23.1.2012
Tretia časť našej série článkov o bezpečnosti na horách sa bude opäť venovať malým veľhorám Vysoké Tatry , no tento krát zimné obdobie vystrieda letné. Zdanlivo sa môžeme domnievať, že úrazovosť v letnom období je nižšia, nakoľko na nás nečíha toľko prírodných nebezpečenstiev ako v zime, no opak je pravdou.
Publikované: 2.6.2011
Vysoké Tatry svojou krásnou prírodou a sviežim horským vzduchom každoročne prilákajú mnoho turistov. Napriek nedávnej silnej víchrici, ktorá opäť polámala veľa stromov, majú Tatry stále svoje neopakovateľné čaro. Navštevujú ich tiež ľudia s rôznymi zdravotnými problémami. Základnou liečebnou metódou je klimatoterapia (pobyt pacientov na čerstvom vzduchu), ktorá zvykne byť dopĺňaná rehabilitáciou.
Publikované: 19.5.2011
Ešte koncom minulého roka som sa s kamarátom dohodla, že tohtoročný Valentín prichystáme našim polovičkám neopakovateľný zážitok v podobe predĺženého víkendu vo Vysokých Tatrách. Nemal to však byť obyčajný pobyt v horách, plný namáhavej turistiky a prepotenej bielizne od potu, ale naopak romantický víkend bohatý na zážitky, krásne výhľady a so závanom dobrodružstva.
Publikované: 16.1.2012
V druhej časti našej série článkov o bezpečnosti na horách sa budeme venovať malým veľhorám Vysoké Tatry , ktoré sú svojou alpínskou charakteristikou jedinečným pohorím Slovenska. Ich členitosť a strmosť patria medzi najnebezpečnejšie nástrahy, ktoré musia bežní návštevníci prekonávať v nielen zimnom období.
Publikované: 14.2.2013
Milí naši čitatelia, opäť sa vrátime na Chatu pri Zelenom plese. V predchádzajúcom článku sme si porozprávali o jej predchodkyni - Egidovej chate, o jej výstavbe, prestavbe a iných útrapách. Dnes sa zamierame na zaujímavý osud samotnej chaty, ktorá až do súčasnosti zostala akousi strážkyňou Zeleného plesa.
Publikované: 21.2.2013
V našom putovaní po tatranských chatách budeme pokračovať aj dnes. Tento raz sa vyberieme na Skalnatú chatu (1751 m n. m.), ktorá sa nachádza pod druhým najvyšším vrcholom Vysokých Tatier - Lomnickým štítom a nad osadou Tatranská Lomnica.
Publikované: 26.5.2011
Lomnický štít sa dlho považoval za najvyšší vrch najmenších veľhôr sveta – Vysokých Tatier. Dnes už ale vieme, že najvyšším je Gerlachovský štít (2655 m n. m.). Lomnický štít (2634 m n. m.) však patrí k najkrajším tatranským štítom a vďaka lanovke, ktorá vás sem pohodlne vyvezie, je obľúbeným cieľom výletov aj pre menej zdatných turistov, rodiny s deťmi či ľudí s obmedzenou schopnosťou pohybu.
Publikované: 7.2.2013
Vo východnej časti Vysokých Tatier v závere doliny Zeleného plesa sa nachádza turistami obľúbená Chata pri Zelenom plese ľudovo nazývaná aj „Brnčalka“. Chata leží pri smaragdovo priezračnom plese a je obklopená mohutnými tatranskými štítmi. Osud chaty sa začal písať už na sklonku 19. storočia. Vydajte sa spolu s nami na túru poznania tejto chaty uprostred hôr.
Publikované: 9.6.2011
V poslednej časti nášho rozprávania o nezabudnuteľnom predĺženom víkende vo Vysokých Tatrách sa zameriame na jeden z mnohých adrenalínových športov, ktorý má aj u nás čoraz viacej priaznivcov. Powerkiting je športová aktivita, pri ktorej sa využíva sila vetra a jazdec je pomocou ťažného šarkana (kite-u) posúvaný smerom dopredu či už na bugine, mountainboarde, snowboarde, lyžiach alebo korčuliach.
Publikované: 4.4.2013
V hornej časti Veľkej Studenej doliny, za Zbojníckym chrbtom sa nachádza osudom mnohokrát skúšaná Zbojnícka chata. Návšteva chaty sa neodmysliteľne spája s turistikou, horolezectvom, skialpinizmom či prechodom blízkych sediel.
Publikované: 28.3.2013
Dnes sa vydáme na návštevu Malej Studenej doliny, ktorú z výšky 2015 m n. m. stráži Téryho chata. Obklopená majestátnymi štítmi Tatier a Piatimi Spišskými plesami na vás čaká už viac ako storočie, aby vám ponúkla dotyk histórie, občerstvenie súčasnosti a krásu nevšedností.
Publikované: 28.2.2013
V našom putovaní po tatranských chatách budeme pokračovať aj dnes. Tentoraz sa vyberieme do ústia Malej Studenej doliny na Zamkovského chatu (1475 m n. m.), ktorú postavil Štefan Zamkovský v roku 1943.
Súvisiaca fotogaléria
Leto je ideálnym obdobím pre turistiku. Vydajte sa prostredníctvom dnešnej fotogalérie na turisti...
Predné Solisko je jeden z malého počtu vrchov v Tatranskom národnom parku otvorených pre turistov...
Vďaka svojej kráse, ale i náročnosti jednotlivých túr, spĺňajú Vysoké Tatry požiadavky a očakávan...
Jedného pekného zimného dňa sme sa vybrali na výlet do Vysokých Tatier. Za cieľ sme si stanovili ...
Keď sa Slováka spýtate na čo je hrdý, tak jeho odpoveď dozaista bude znieť príroda. Áno, na našom...
Pohorie Vysoké Tatry je akousi vstupnou bránou pre slovenský cestovný ruch. Už po stáročie sem lá...
Pozývame vás na prechádzku Novým a Starý Smokovcom, ktoré katastrálne spadajú pod najväčšie mesto...
Naše malé veľhory ponúkajú nevšedný vizuálny zážitok po celý rok, no azda najzaujímavejší práve v...
Aj tento rok naše malé veľhory čakajú na „pravú“ zimnú nádielku snehu. Napriek tomu, že biela pok...
Lomnický štít (2634 m n. m.) bol dlho považovaný za najvyšší zo všetkých tatranských štítov. Dnes...
Tatry sú krásne v každom ročnom období. Napriek tomu, že počas našej prechádzky zo Štrbského na P...
Nebezpečnou výzvou bolo pre česko-slovenských vzduchoplavcov zdolanie Vysokých Tatier. Po trojroč...
Fotografie boli vytvorené na jeseň v roku 2009. Vtedy bolo tesne po konci letnej sezóny a počasie...
Vysoké Tatry sú jednou z najkrajších a turistami vyhľadávaných oblastí cestovného ruchu v Slovens...
Súvisiace video
Typické morénové ľadovcové jazero nájdete v južnom cípe Vysokých Tatier, vo Furkotskej doline. Št...