Taliansko: Zámok Miramare
Niektoré oblasti sú svetovo známe, iné menej turisticky vyhľadávané, napriek tomu sa pýšia svojou krásou. Jednou z nich je aj severovýchod Talianska, kde sa na skalnatom pobreží zátoky Grignano v Jadranskom mori týči zámok Miramare.
Skvost pre Habsburgovcov
Tento kaštieľ dal pre svoju rodinu postaviť rakúsky arcivojvoda Ferdinand Maximilián z rodu Habsburgovcov, brat cisára Františka Jozefa I. Výstavba prebiehala v rokoch 1856 – 1860, pričom projekt mal v rukách rakúsky architekt Carl Junker. Charakterizuje ho biely vápenec dovezený z Istrie.
Majiteľ zámku si však toto svoje sídlo so svojou rodinou dlho neužil. Už v roku 1863 bol vymenovaný za cisára Mexika, kde sa so svojou manželkou Charlottou odsťahoval. Po čase sa však Charlotta vrátila späť do Európy a rok 1867 sa pre Maximiliána stal osudným, lebo ho v Mexiku zavraždili. Charlotta začala trpieť duševnou chorobou, ktorá sa po smrti jej manžela ešte viac prehĺbila. Odišla do Belgicka, odkiaľ sa už viac nevrátila.
Z kaštieľa, kde mala bývať rodina Habsburgovcov, sa postupne stalo ich letné sídlo, ktoré slúžilo na krátke návštevy rodiny. V časoch prvej svetovej vojny premiestnili všetky vzácne diela spolu s nábytkom do zámku Schönbrunn a paláca Belvedere vo Viedni. Po dohode oboch vlád boli v roku 1929 opäť vrátené na ich pôvodné miesto.
Múzeum s galériou a unikátny park
V dnešnej dobe je zámok k dispozícii verejnosti ako múzeum. Obhliadnuť si tu môžete miestnosti so zachovaným pôvodným interiérom. Takto sa môžete veľmi jednoducho presunúť do vtedajších časov a aspoň na chvíľku okúsiť život a bývanie Habsburgovcov. Určite si nezabudnite všimnúť spálňu Maximiliána a jeho manželky Charlotty, pracovňu či knižnicu. Autentickosť zachytáva aj originálny nábytok z 19. storočia, či ďalšie predmety a ozdoby.
Na poschodí si prídu na svoje všetci milovníci maliarskeho umenia, kde sa v jednej z miestností nachádzajú obrazy slávneho Cesareho Dell’Acqua. Aj prostredníctvom jeho diel sa môžete vrátiť do obdobia života Ferdinanda Maximiliána, pretože zachytávajú jeho život a pôsobenie na zámku. Ku kaštieľu patrí aj rozsiahly park, ktorý dal vytvoriť arcivojvoda ako súkromnú záhradu. Tu sa nachádza ďalší, menší zámok Castelletto, do ktorého sa uchýlila Charlotta po návrate z Mexika. Park je tvorený rozličným rastlinstvom z Mexika, Ázie a Ameriky, ako aj lesnými porastmi. Nájdete tu cédre z Libanonu a jedle zo Španielska. Jeho atraktivitu dopĺňajú fontány, jazierka s labuťami či cestička pri pobreží mora.
Text a foto: Karin Bogschová
Diskusia k článku (0) |
Vložiť nový príspevok