Surinam - zabúdaný kút Južnej Ameriky I.
Republika Surinam je štát, ktorý sa nachádza na severovýchodnom pobreží Južnej Ameriky. Do roku 1975 bol Surinam holandskou kolóniou a volal sa Holandská Guyana. Na západe hraničí s Guyanou, na juhu s Brazíliou, na východe – s Francúzskou Guyanou, na severe ho obmývajú vody Atlantického oceánu. Pobrežná čiara Surinamu má dĺžku 360 km; zo severu na juh je to 400 km.
Počet obyvateľov je 519 000 (2009), 68% obyvateľstva žije v mestách. Hlavné a súčasne jediné veľké mesto je Paramaribo. Iné väčšie mestá: Nieuw Nickerie, Moengo, Apoera, Paranam, Nieuw Amsterdam.
Administratívne členenie – 10 okresov.
Rozloha štátu je 163 265 km². Najvyšší bod – hora Juliana (1230 m n.m.).
Politický systém: republika.
Úradným jazykom je holandčina, inak sa používajú angličtina, surinamština, hindština, indonézčina, čínština, jávanština.
Hlavné náboženstvo: hinduizmus 26%, kresťanstvo (katolíci)– 22%, islam – 19%, protestantizmus – 18%.
Národnostné zloženie: Indovia a Pakistanci – 37%, Kreolovia – 31%, Javánci – 15,3%, Maroni – 10,3%, Indiáni – 2,6%, Číňania – 1,7 %, Búrovia (Európania) – 1%, Židia a Libanonci (spolu 1,1%).
Mena: surinamský dolár (SRD).
Národný sviatok: Deň Nezávislosti – 25. november.
Príroda
Na území Surinamu sa dá vyčleniť pobrežná Guyanska nížina, pásmo saván a pásmo tropických pralesov Guayanskej vysočiny.
Guyanska nížina má šírku 24 km na západe a až 80 km na východe, a skladá sa z aluviálnych a morských pieskov a hlín. Povrch je plochý a močaristý, miestami ho pretínajú pobrežné násypy a rieky. Zachovali sa jednotlivé hlboké lesy.
Južnejšie na stráňach Guyanskej vysočiny sa nachádza úzke pásmo saván. Pôda tu je málo úrodná a poľnohospodárstvo málo rozvinuté.
Guyanska vysočina sa skladá zo starých kryštalických hornín. Povrch je v značnej miere pokrytý tropickým dažďovým pralesom. Na celkovom vyhladenom pozadí vynikajú horské masívy a nízke pohoria, obzvlášť hory Wilhelmíny s najvyšším bodom – horou Juliana (1230 m n. m. ). Na južných svahoch horskej oblasti, čiastočne sa nachádzajúcich mimo územia Surinamu, sa opäť objavujú savany.
Štát pretínajú štyri veľké rieky tečúce na sever: Courantyne, po ktorej vedie hranica s Guyanou, Coppename, Gran Rio a Suriname. Pre poľnohospodárstvo a prepravu nákladov sú veľmi dôležité tiež rieky Cottica a Commewijne, vlievajúce sa do rieky Surinam blízko jej ústia, Saramacca, vlievajúca sa do rieky Coppename, a Nickerie, prítok Courantyne. Kvôli perejám sa lode môžu plaviť iba v rozmedzí pobrežnej nížiny, preto boli až donedávna južné oblasti štátu prakticky izolované od okolitého sveta.
Podnebie Surinamu – tropické, rovníkové, vlhké a horúce. Priemerné mesačné teploty kolíšu medzi +23°С až +31°С. Priemerné ročné množstvo zrážok je 2300 mm na rovinách a viac než 3000 mm v horách. V Suriname sú dve vlhké obdobia (od polovice novembra do februára a od konca marca do polovice júla) a dve suché (kratšia, od februára do polovice marca, a dlhšie, od augusta do polovice novembra).
Text: Maxim Kucer
Preklad: O. Kubáčková
Foto:
http://www.andasuriname.com/
http://www.surinameembassy.org/welcome.shtml
http://www.vokrugsveta.ru/encyclopedia/index.php?title=%D0%A1%D1%83%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D0%BC#_note-5
http://www.krugosvet.ru/enc/Earth_sciences/geografiya/SURINAM.html
http://archive.travel.ru/suriname/sites/
http://reports.travel.ru/reports/2008/08/125506.html
http://bp1.blogger.com
http://www.panoramio.com/photo/3084063
http://www.travel-pictures-gallery.net/suriname/suriname-0007.html
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c1/Jodensavanne_1830.jpg
http://www.camps-bay.de/media/reiseinfos/tafelberg/Tischtuch_Tafelberg_g.jpg
Diskusia k článku (0) |
Vložiť nový príspevok