www.infoglobe.sk » Japonsko – krajina budúcnosti i tisícročných tradícií – VIDEO
Japonsko – krajina budúcnosti i tisícročných tradícií – VIDEO
Publikované: 8.10.2021
Na mape vyzerá ako nenápadné súostrovie na východe Ázie, no v skutočnosti to je krajina s neuveriteľne pestrou históriou, úžasnými tradíciami, nádhernou prírodou a obrovskou ekonomickou silou. Pred prvou cestou do Japonska môžete čakať čokoľvek, ale buďte si istí, že vás prekvapí. Možno omnoho viac, než si myslíte.
Japonsko je omnoho väčšie, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať – 4 „hlavné” ostrovy Honšú, Kjúšú, Šikoku a Hokkaidó sú síce zďaleka najväčšie a blízko pri sebe, stovky malých ostrovčekov sa ale tiahnu až takmer k Tchaj-wanu. Aj preto si radšej na návštevu Japonska vyhraďte viac času – vidieť sa tu toho totiž dá neuveriteľne mnoho.
Krajina sa preslávila hlavne sopkou Fudži, modernými technológiami, rýchlovlakmi Shinkansen a modernými mestami ako Tokio, Osaka a Nagoja. Ale to, čo vás pravdepodobne najviac uchváti, je tunajšia kultúra a história. Vyše tisíc rokov staré majestátne chrámy, starostlivo udržiavané záhrady, legendárne hrady za samurajských vojen, tradičné kúpele onsen, drevené domčeky s prútenými podlahami i unikátna gastronómia. A nebojte sa – v Japonsku sa zďaleka neje len sushi. Naopak, je to dosť vzácne naraziť na Japoncov, ktorí by jedli pravidelne sushi.
Slávna je aj japonská čajová kultúra – mletý zelený čaj matcha a starodávny čajový obrad, ktorý najlepšie vystihuje tunajšie hostiteľské zvyky. Japonská úslužnosť a (na naše pomery až prehnaná) slušnosť a úcta vás uchvátia. Kamkoľvek prídete, budú sa k vám chovať, ako keby ste boli z kráľovskej rodiny. V Japonsku je to štandard.
Mnoho ľudí si zamilovalo Japonsko aj vďaka horám, nádhernej prírode aj strateným dedinkám, kde sa budete cítiť, ako keby ste sa vrátili tisíc rokov do minulosti. V celej japonskej filozofii a mytológii hrá príroda veľmi dôležitú úlohu, akonáhle vstúpite do japonského lesa, okamžite pochopíte prečo. Dýchne na vás nadprirodzená atmosféra úžasného pokoja a lesných duchov. To proste musíte zažiť…
Ako sa dostať do Japonska? Jedine letecky – ideálne na letisko v Tokiu či Osake. Takmer z ktoréhokoľvek miesta na svete sa vám to podarí s jedným prestupom. Pokiaľ sa plánujete v krátkom čase veľa presúvať, tak vám doporučujeme zabezpečiť si Japan Rail Pass – sieťový lístok na väčšinu vlakov, vrátane inak veľmi drahých Shinkansenov. Len pozor, treba si ich kúpiť doma, v Japonsku ich už nezoženiete. Po Japonsku sa dá samozrejme aj lietať a jazdiť autom, no aspoň jednu jazdu rýchlovlakom si nenechajte ujsť, stojí to za to.
Pokrok a história ruka v ruke! Nezameniteľná, nesmierne chutná a na každom kroku prekvapivá krajinu, ktorá ponúka viac, než dokážu ľudské vnemy absorbovať – to je Japonsko, ktoré predstaví Cestovateľské kino v utorok 20. septembra v KC Dunaj.
Mohlo by sa zdať, že druhé najväčšie mesto Japonska bude tomu najväčšiemu veľmi podobné. Bol som milo prekvapený, keď som chvíľu po príjazde zistil, že Osaka vie byť úplne iná. Nie vždy a všade – stále je to pulzujúca metropola plná ľudí – ale pokiaľ sa správne pozeráte, ukáže vám svoje nezameniteľné kúzlo.
Mesto, kde voľne pobehujú jelene? V Japonsku žiadny problém. Pokiaľ niektorého z nich nakŕmite, ukloní sa vám. Aj vďaka nim Nara patrí k miestam, ktorých návštevu by ste nemali vynechať. Nájdete ju v regióne Kansai neďaleko Kjóta a Osaky. A samozrejme, nie je to len o jeleňoch, Nara sa preslávila aj vďaka nádherným chrámom, palácom a gastronómii. V chráme Tōdai-ji nájdete dokonca najväčšiu drevenú budovu sveta.
Na prvý pohľad bezvýznamná bodka na mape, podľa mňa ale jedno z najkrajších miest na svete. Posvätné horské údolie Kōya v regióne Kansai neďaleko Osaky skrýva viac ako sto nádherných chrámov a hlavne Okunoin, najväčší cintorín v Japonsku. Miesto, odkiaľ nebudete chcieť odísť.
Japonsko ponúka toľko lákadiel, že sa len málokedy pošťastí ísť niekam úplne bez cieľa. Bývaniu v starom japonskom dome takmer na vrchole hory ale nešlo odolať. Japonský vidiek je úplne iný než mestá – vo výsledku ešte viac magický.
Väčšina návštevníkov Kjóta zostáva v centre mesta a bohužiaľ zabúdajú, že aj v jeho okolí môžu nájsť veľa nádherných miest. Jedným z nich je chrámový komplex a hora Daigo-ji. Verte, že tá polhodinová cesta metrom za to stojí.
Bývalé japonské hlavné mesto Kjóto sa môže pýšiť zhruba dvoma tisíckami chrámov. Väčšina z nich je budhistická, zhruba štvrtina je šintoistická. Niekedy sa jedná o majestátne rozľahlé komplexy, niekedy o maličké chrámy skryté v uličkách mesta. Krásne sú však všetky. Poďme sa na niektoré z nich pozrieť.
Po mnohé stáročia hlavné mesto Japonska sa dnes nemôže svojou veľkosťou jeho nástupcovi – Tokiu – ani zďaleka vyrovnať, rozhodne ale patrí medzi najkrajšie mestá sveta. Keby sme vám mali v Japonsku odporučiť jediné miesto, kam sa máte pozrieť, tak to bude práve Kjóto.
Na Nagoju, tretie najväčšie mesto krajiny, sa pri návštevách Japonska zabúda. Bohužiaľ. Áno, máte síce na výber mnoho oveľa – aspoň na prvý pohľad – zaujímavejších miest, ale pokiaľ máte trochu viac času, zastavte sa v Nagoji aspoň na jeden deň a noc. Nebudete ľutovať.
Čo si predstavíte, keď sa povie japonské jedlo? Nepoznám človeka, ktorý by si nepredstavil surovú rybu a ryžu. Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že Japonci nič iného okrem týchto dvoch potravín nejedia. A predstava týždňov, počas ktorých by sa mali stravovať len surovou rybou a ryžou ich potom často donúti, aby si so sebou na cestu do Japonska pribalili napr. „uherák“.
Posledné impérium na svete, v ktorom sa mieša dlhoveká história s cválajúcim pokrokom. Cestovateľské kino vstúpi v utorok 10. septembra v bratislavskom KC Dunaj a v stredu 18. septembra v trnavskom Kine Hviezda do krajiny vychádzajúceho slnka, kde na každom kroku narazia návštevníci na pozoruhodné kontrasty!
Po celom svete nájdeme mestá duchov, ale jeden z najzaujímavejších ostrovov duchov na svete sa nachádza v Japonsku, neďaleko Nagasaki. Hašima alebo tiež Gunkan-jima (Ostrov vojnových lodí) sa radí medzi 505 neobývaných ostrovov patriacich Japonsku. Tento je však absolútne unikátny.
Hlavné mesto Japonska sa zdá nekonečné. A vlastne to je celkom pravda – nejde totiž o jedno mesto, ale o plynule nadväzujúce osídlenie v celej oblasti regiónu Kantó, kde žije zhruba 40 miliónov ľudí. A aj napriek tomu je veľmi ľahké sa v ňom cítiť ako v malom mestečku.
Kedysi dávno sme uverejnili článok o jednom z najväčších japonských miest, o Osake (presný prepis z japončiny znie Ósaka). Na jeho konci sme letmo spomenuli aj miestny hrad, ktorého plocha je len o čosi málo menšia než plocha Pražského hradu.
Snáď každý turista, ktorý v Japonsku vlezie do obchodu so suvenírmi, sa musí veľmi snažiť, aby nevykúpil všetky predmety, ktoré takýto obchodík ponúka. Lákajú ho farebné vejáre, keramika, kimona, reprodukcie tradičných japonských drevorezov, tisíce predmetov s roztomilými vzorčekmi a samozrejme všadeprítomná Hello Kitty.
Aký je hlavný rozdiel medzi Japonskom a Českom? Prekvapivo jedna z najčastejších otázok, ktorú počúvam. Ako keby snáď na ňu existovala odpoveď. Ako ja s obľubou vravievam, v Japonsku je všetko iné. Aj vzduch je tam iný, než ten, na ktorý sme zvyknutí. A nie je to len odlišný vzduch, čo nám japonská príroda ponúka.
Ako vyzerá nočné Tokio v piatok a v sobotu v noci? Úplne inak než vo dne. Dokonca by sa dalo povedať, že sa jedná o úplne iné mesto. Ulice sa rozžiaria svetlami, nápismi a vývesné tabule ožijú vďaka farebnej žiari neónových žiaroviek. Dievčatá si oblečú sukne o desať až pätnásť čísiel kratšie než normálne, na tvár si nanesú vrstvu make-upu, nalepia si umelé riasy a vyrazia do klubov. Kam presne?
Japonská história nepatrí práve k bežne diskutovaným témam. De facto sa toho o nej medzi ľuďmi mnoho nevie. Pokiaľ sa pokúsite zaviesť na ňu reč, väčšine ľudí sa vybavia udalosti druhej svetovej vojny. My ostatní si spomenieme na samurajov, udatných bojovníkov s katanou, samurajským mečom, a gejše, ktoré sú nanešťastie dodnes v podvedomí ľudí zaškatuľkované ako prostitútky.
Tokio. Mesto, kde vedľa seba žijú školáci v staromódnych uniformách, vymódené paničky, ktoré trávia dopoludnia v nákupných domoch, po parkoch a všemožných kútoch mesta sa flákajúca mládež, skejťáci s farebnými vlasmi, dievčatá s umelými riasami a dvadsaťcentimetrovými podpätkami, psíky navlečené do minikimon a samozrejme všadeprítomní biznismeni, takzvaní sararímani.
Milí priatelia! Chceli by sme vám dať do pozornosti nový projekt rodinného vydavateľstva Dajama, ktorý sa dá teraz podporiť na Startlabe. Ide o vydanie knižnej trilógie pod názvom: TEMNÉ SLOVENSKO.
Jesenné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s prvou slovenskou medzinárodnou horskou vodkyňou – Denisou Šulcovou, predstaví vysokotatranský hrebeň Ošarpancov a zavedie vás aj na okraj Slovenského krasu.